Torek, 26 September 2017

Novakova teniška pot

Novak se je pravzaprav podal na svojo teniško pot že pri štirih letih, ko še ni vedel, kaj je to tenis. Starši so mu takrat kupili majhen plastični loparček, s katerim je zabijal žogo v steno domače picerije. S pravim tenisom se je začel spoznavati pri šestih letih na Kopaoniku, kjer je njihova družina imela vikend. Takrat so srbske oblasti tam zgradile igrišča in ustanovile Teniško akademijo. Ker so bila igrišča nasproti Djokovićeve picerije, je Novak že od samega začetka prebil veliko časa ob ograji igrišča. Opazila ga je teniška trenerka Jelena Genčić in ga vprašala, če bi tudi on igral tenis. Dejala mu je, da če želi, naj pride z opremo. Že naslednji dan jo je primahal na igrišče z lepo spakirano torbo, v kateri je imel vse pripomočke za tenis. Od tedaj naprej je bil tenis njegov stalni življenjski sopotnik oz. način njegovega življenja. Kar nekaj naslednjih let je treniral z Jeleno, tudi med Natovim bombardiranjem Beograda.

Komaj dvanajstletnega je sprejel v svojo teniško akademijo v Muenchnu  sloviti teniški igralec in nato trener Nikola Pilić, ki je pilil njegov fantastični talent. Svojo poklicno teniško kariero je začel leta 2003, pri šestnajstih letih. Do danes je osvojil številne teniške naslove in postal eden najboljših, če ne najboljši teniški igralec na svetu. Njegovih vrhunskih dosežkov bi bilo še več, če vrsto let ne bi imel zdravstvenih težav do tedaj neznanega izvora. S svojo prehransko preobrazbo v letih 2009-2010 je omenjene težave odpravil in vrhunski dosežki so se povrnili. Svojo telesno in duševno preobrazbo je opisal v znameniti knjigi SERVIRAJ ZA ZMAGO.

Novakovi najboljši teniški dosežki

Leta 2006

Star komaj 19 let se začne prebijati proti teniškemu vrhu. V tem letu osvoji svoj prvi ATP turnir na Nizozemskem in nato še enega ter se tako povzpne na 16. mesto ATP lestvice.

Leta 2007

V tem letu postane najmlajši zmagovalec Masters turnirja v Miamiju na Floridi. Zmaga tudi na Masters turnirju v Montrealu, kjer ponovi uspeh Borisa Beckerja iz l. 1994. V tem letu se tudi prvič uvrsti na Tenis Master Cup, kjer tekmuje najboljših 8 igralcev na svetu.

Leta 2008

To je leto Novakove prve osvojitve Grand Slam turnirja. Postane prvi Srb z osvojenim Grand Slam turnirjem. Na olimpijskih igrah v Pekingu osvoji bronasto medaljo.

Leta 2009

V tem letu se približuje številki 1 na ATP lestvici. Na koncu pristane na 3. mestu.

Leta 2010

Začne s porazom proti Tsongi, kar opisuje tudi v svoji knjigi. Zdravstvene težave so bile prehude. Kljub vsem težavam pa sev prvič v svoji karieri povzpne na 2. mesto na ATP lestvici.

Leta 2011

V wimbledonskem finalu premaga Nadala in postane prvi srbski igralec, ki je kdajkoli osvojil wimbledonski pokal. Sprememba v načinu prehranjevanja je vplivala na izboljšanje njegovih telesnih in mentalnih zmožnosti. Postane je številka 1 na ATP lestvici, kar so bile njegove otroške sanje. Na Masters turnirju v Montrealu osvoji že 5. zmago na Masters turnirjih in tako postane prvi igralec na svetu, ki je osvojil 5 Masters turnirjev v enem letu.

Leta 2012

V tem letu Novak odigra veliko izvrstnih iger, vendar doseže nekaj manj zmag. Kljub temu ostane na najvišji stopnički ATP lestvice.

Leta 2013

Z zmago na Grand Slam turnirju za Odprto prvenstvo Avstralije (Australian Open) postane prvi teniški igralec na svetu, ki ta Grand Slam turnir osvoji trikrat zapored. Na lestvici ATP pa ga prehiti Nadal.

Leta 2014

Najprej je zmagal na ATP Masters turnirju v Indian Wellsu, ko je v finalu premagal Rogerja Federerja. Malo zatem osvoji že četrti Masters turnir v Miamiju na Floridi in devetnajsto Masters 1000 trofejo. V finalu nadvlada Rafaela Nadala brez izgubljenega niza. Se mu pa Rafa maščuje na Roland Garosu. Julija na Wibledonu premaga sedemkratnega zmagovalca Wimbledona Rogerja Federerja in se s tem izenači z Johnom McEnroeom in Matsom Vilanderjem po številu osvojenih Grand Slam turnirjev vseh časov. Na svojem petem turnirju za Odprto prvenstvo Kitajske (China Open) v Pekingu že petič zmaga. Na BNP Paribas Masters finalu v Parizu že dvajsetič zmaga na ATP World Tour Masters 1000 in doseže 600 zmag (mečev) na ATP turnirjih v svoji teniški karieri - pri samo 26. letih. Četrtič zmaga na ATP World Tour Final in postane prvi tenisač na svetu, ki je osvojil tri finalne turnirje zapovrstjo (za Ivanmom Lendlom in Iliem Nastasejem).

Konec sezone Novak okrona s položajem št. 1 na svetovni ATP lestvici.

Leta 2015

1. februar je bil za Novaka srečen dan, saj je že petič postal zmagovalec Odprtega prvenstva Avstralije v Melbourneu (Australian Open Melbourne). Premagal je olimpijskega prvaka v tenisu Andyja Murraya in si tako prislužil 1640 ATP točk. Njegova prednost pred Rogerjem Federerjem na ATP lestvici znaša kar 3.800 točk.

Seznam destih najboljših igralcev na lestvici ATP, ki ga je Zveza teniški profesionalcev (ATP) objavila 2. februarja 2015:

(vir: Wikipedija)

LETOTURNIR                               PODLAGANASPROTNIK V FINALU         IZID
2008. Otvoreno prvenstvo Australije trda Francuska Jo-Wilfried Tsonga                          4–6, 6–4, 6–3, 7–6(2)
2011. Otvoreno prvenstvo Australije trda Ujedinjeno Kraljevstvo Andy Murray 6–4, 6–2, 6–3
2011. Wimbledon trava Španija Rafael Nadal 6–4, 6–1, 1–6, 6–3
2011. Otvoreno prvenstvo SAD tvrda Španija Rafael Nadal 6–2, 6–4, 6–7(3), 6–1
2012. Otvoreno prvenstvo Australije tvrda Španija Rafael Nadal 5–7, 6–4, 6–2, 6–7(5), 7–5
2013. Otvoreno prvenstvo Australije tvrda Ujedinjeno Kraljevstvo Andy Murray 6-7(2), 7-6(3), 6-3, 6-2
2014. Wimbledon trava Švicarska Roger Federer 6-7(7), 6-4, 7-6(4), 5-7, 6-4

Novak je igral do sedaj v 30. finalih ATP Masters turnirjev, zmagal pa je v 20.:

LETO TURNIR NASPROTNIK V FINALU
IZID
2007. Majami Argentina Guillermo Cañas 6-3, 6-2, 6-4
2007. Montreal Švicarska Roger Federer 7-6(2), 2-6, 7-6(2)
2008. Indijan Vels Sjedinjene Američke Države Mardy Fish 6-2, 5-7, 6-3
2008. Rim Švicarska Stanislas Wawrinka 4-6, 6-3, 6-3
2009. Pariz Francuska Gael Monfis 6-2, 5-7, 7-6(3)
2011. Indijan Vels Španija Rafael Nadal 4–6, 6–3, 6–2
2011. Majami Španija Rafael Nadal 4–6, 6–3, 7–6(4)
2011. Madrid Španija Rafael Nadal 7–5, 6–4
2011. Rim Španija Rafael Nadal 6–4, 6–4
2011. Montreal Sjedinjene Američke Države Mardy Fish 6–2, 3–6, 6–4
2012. Majami Ujedinjeno Kraljevstvo Andy Murray 6-1, 7-6 (7-4)
2012. Toronto Francuska Richard Gasquet 6-1, 7-6 (7-4)
2012. Šangaj Ujedinjeno Kraljevstvo Andy Murray 5–7, 7–6 (11), 6–3
2013. Monte Karlo Španija Rafael Nadal 6–2, 7–6(1)
2013. Šangaj Argentina Huan Martin Del Potro 6-1, 3-6, 7-6(3)
2013. Pariz Španija David Ferrer 7-5, 7-5
2014. Indijan Vels Švicarska Roger Federer 3–6, 6–3, 7-6(3)
2014. Majami Španija Rafael Nadal 6-3, 6-3
2014. Rim Španija Rafael Nadal 4–6, 6-3, 6-3
2014. Pariz Kanada Miloš Raonić 6-2, 6-3

Olimpijske igre

Na olimpijskih igrah leta 2008 v Pekingu je na teniškem turnirju osvojil bronasto medaljo.